Skuhrov nad Bělou

První historicky ověřené zprávy o Skuhrově se datují od roku 1279 (Dalimilova kronika). V této době byl zdejší hrad sídlem Mutiny z rodu pánů z Dobrušky. V roce 1310 se stal Skuhrov městečkem, roku 1396 pak městem s právem pečeti a středem rozsáhlého panství. Po husitských válkách připadl hrad panovníkovi a v polovině 16. století byl již hrad pustý. Nový rozmach přineslo 18. století. Na řece Bělé byly budovány hamry, které zpracovávaly železnou rudu z okolních míst. Koncem 18. století byla F. Wildmanem v místech bývalých hamrů zbudována železárna, kterou později koupil F. K. Liebštejnský a roku 1897 bratři Porketovi. Zde začíná tradice výroby šedé litiny a zároveň rozvoj průmyslu, živností a řemesel. V těchto letech byl Skuhrov i významným turistickým a kulturním centrem.
V obci je mateřská škola se dvěma odděleními, základní škola s moderní tělocvičnou, ordinace praktického lékaře a zubní ambulance. Je zde rovněž pošta, dvě restaurace a obchody se smíšeným zbožím. V roce 2006 byla nově otevřena budova SPOLEČENSKÉHO CENTRA.
V posledních letech Skuhrov n.B. navázal na svá významná historická období, stal se součástí Euroregionu Glacensis a Mikroregionu Bělá. V roce 2001 byl vyhodnocen jako Vesnice roku Královéhradeckého kraje.

místní pamětihodnosti:
Dominantou obce je kostel sv. Jakuba, vystavěný v letech 1715-1718. Na jeho stavbu bylo použito zdí nedalekého hradu. K dalším památkám patří sochy sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého z první poloviny 19. století a tzv. Panský dům z roku 1806, kde je dnes ubytovací zařízení, pozornost zaslouží "Muzejní expozice železářské výroby", kterou návštěvník najde v budově obecního úřadu. Zajímavými vyhlídkami na okolí jsou zřícenina hradu s rozhlednou a památná lípa na Hraštickém kopci, která byla podle jedné z pověstí zasazena na počest zrušení roboty roku 1848.

Tradiční kulturní a společenské akce
Únor – lyžařský maratón pořádaný SKI Skuhrov 

Červenec – pouťový volejbalový turnaj Skuhrováků, výstava drobného zvířectva
Srpen – silniční běh na 10 km – údolím řeky Bělé, Mutinovi slavnosti na hradě
Říjen – posvícení
Listopad – tradiční advent

Informace k uvedeným a dalším akcím místního významu možno získat na obecním úřadě.

ubytování:
Ubytovací kapacita v ubytovně obecního úřadu 3x4 lůžka, nutno objednat týden předem (v současné době mimo provoz).

občerstvení a stravování:
Restaurace Pod hradem denně 13:00 – 22:00

důležitá spojení
Obecní úřad – 517 03 Skuhrov nad Bělou, tel: 494 589 144
Lékař – tel: 494 598 206
Infocentrum – tel: 494 598 248, email: info.skuhrov@seznam.cz

Více informací naleznete na stránkách http://www.skuhrov.cz


Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. Vytištěno ze stránek www.mikroregion-bela.cz 25. 3. 2019, 04:48